A legerősebb európai hatalom kőkemény üzenetet küldött Moszkvának: az atomháborútól sem riad vissza

Az Egyesült Királyság a hidegháború óta először épít ismét légi nukleáris csapásmérő erőt.

Nem biztos, hogy az Egyesült Államok ellenzi a lépést.
Németország és az Egyesült Királyság várhatóan július 17-én írja alá azt a széles körű védelmi és együttműködési szerződést, amelynek központi eleme, hogy a „bármelyik országot érő stratégiai fenyegetés a másik számára is fenyegetést jelent” – adta hírül a Politico.
A megállapodás a tavalyi Trinity House Egyezményre épül, amely az említett, a NATO alapokmányában foglaltakra hajazó kölcsönösségen alapszik. Németország így mindkét európai nukleáris hatalommal – Franciaországgal és az Egyesült Királysággal – kölcsönös védelmi záradékkal rendelkezik majd.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Királyság a hidegháború óta először épít ismét légi nukleáris csapásmérő erőt.
A lépés összhangban van Friedrich Merz német kancellár törekvésével, hogy
az Egyesült Államoktól függetlenül erősítse Európa katonai elrettentő képességét.
A dokumentum ugyanakkor megerősíti a NATO kulcsszerepét is, miközben hangsúlyozza az európai szövetségesek fokozott együttműködését.
A szerződés további fejezetei
Miután a legutóbbi NATO-csúcson az Egyesült Államok akarata érvényesült és a tagállamok megszavazták a védelmi kiadások 5 százalékos, GDP-arányos növelését, a Trump-adminisztrációnak valószínűleg nem lesz ellenére a lépés.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikaiak elérték a rég dédelgetett céljukat.
Az elnök nagyobb proaktivitást vár az európai államoktól a védelmi feladatok terén, így az erre irányuló külön egyezmények valószínűleg csak akkor fognak szemet szúrni Washingtonnak, ha azok bármiféle módon konkurálni próbálnak a NATO-val, vagy forrásokat vonnának el az ottani elvárásoktól.
***
Fotó: Ludovic MARIN / POOL / AFP